Miért érdemes külföldön munkát vállalni? Miért töltöttek a céhlegények a középkorban hosszú éveket Európa különböző országaiban a mesterré válásuk érdekében?
A külföldi tapasztalatszerzés kincset ér, sokkal nyitottabbá és alkalmazkodóbbá tesz. Továbbá remek alkalmat ad más meglátások, újítások, módszerek megismerésére. Egy ország felemelkedésében kulcsszerepet játszik az, hogy mennyi tudást és tőkét hoznak haza a felnövekvő nemzedék tagjai, hogy ezeket hazájukban kamatoztassák. Legfőképpen az a szemlélet lényeges, hogy mindenkitől van mit tanulni! Aki abbahagyja a tanulást, az lemarad, legyen szó emberről vagy társadalomról. Azok a nemzetek, akik felismerik az oktatás fontosságát, előbbre viszik a világot és saját sorsukat is. „Egy nemzet ereje a kiművelt emberfők sokaságában rejlik” - mondja Gróf Széchenyi István.
A külföldi munkavállalás harmadik oldala, a tudás és a pénz mellett a családi, baráti és társas kapcsolatok kérdése, a hozzájuk és az otthonhoz kötődő érzelmek. Bizony nem egyszerű egy idegen helyen, kultúrában helytállni, pláne egyedül. Sok embert megvisel a magány és a honvágy érzése. De akinek a fejében egyértelmű cél és terv van, annak az élete sodródás helyett a fejlődésről szól. S így a nehézségeket is sokkal könnyebb elviselni, azokon változtatni. Nincs két egyforma ember és életcél sem, ezért mindenkinek magának kell mérlegre tennie az előnyöket és a hátrányokat. Manapság több százezer honfitársunk él és dolgozik külföldön, a statisztikák szerint a legtöbben Ausztriában, Németországban és Angliában.
Érdemes tehát felkerekednünk némi hamuba sült pogácsával és szerencsét próbálni a világ azon részében, ami láthatatlanul vonz és hív minket. S még szebb dolog minden értelemben gazdagabban, megerősödve hazatérni, hogy életünket, családunkat és közösségünket még feljebb emelhessük, s álmaink megvalósulása is több lendületet kapjon.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése